PENDOHU O ROB I ALLAHUT

Home
Parathenie
VĖSHTRIM NĖ RREZIKUN
KUSHTET E PENDIMIT
PENDIMI I MADH
PENDIMI I FSHIN TĖ KALUARAT
A MĖ FAL ALLAHU?
TEUBEJA E VRASĖSIT TĖ NJĖQIND VETAVE
SI TĖ VEPROJ KUR BĖJ GJYNAH
KEQBĖRĖSIT MĖ PENGOJNĖ
ATA MĖ KĖRCĖNOHEN!
GJYNAHET MA NGULFASIN JETĖN
A TĖ PRANOJ?
FETVA TĖ RĖNDĖSISHME PĖR TĖ PENDUARIT
PASTHENIE

012.jpg

Falėnderimi i takon Allahut. Atė e falėnderojmė dhe vetėm prej Tij ndihmė kėrkojmė. Atė qė e udhėzon Allahu, s’ka kush qė e humb, e ai qė e humb rrugėn e vėr­tetė, s’ka kush qė e udhėzon pėrveē Allahut. Dėshmoj se nuk ka Zot tje­tėr veē Allahut. Ai ėshtė Njė dhe nuk ka shok. Dėshmoj se Muhammedi ėshtė rob dhe i Dėr­guar i Tij.

Allahu i ka urdhėruar tė gjithė besimtarėt tė bėjnė teu­be (pendim) kur tha: “Pendohuni tė gjithė tek Allahu, o besimtarė, nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim.” (Nur: 31) Ai, ro­bėrit i ndau nė tė penduar dhe mizorė, duke mos lėnė vend pėr tė tretin, andaj edhe tha: “E ata qė nuk pendohen janė mizorė.” (Huxhurat: 11)